The Post Truth Post

Tory leadership: The runners and riders in full

Conservative Leadership Hopefuls
Photo credit: Stock Unlimited

Conservative MPs are busy buying new hats to throw in the ring and announce their intention to become the next lackluster Tory leader and disappointing prime minister.

Candidates must declare their intent to enter the leadership race before June 10th and with that deadline looming the competition is hotting up. 

Below is a full list of the confirmed contenders so far, with more expected to declare over the weekend. 

If you want to know more about the leadership selection process check out our handy infographic.

Candidates for Tory Leadership

Nigel Adams -MP for Selby and Ainsty

Bim Afolami - MP for Hitchin and Harpenden

Adam Afriyie - MP for Windsor

Peter Aldous - MP for Waveney

Lucy Allan - MP for Telford

Sir David Amess - MP for Southend West

Stuart Andrew - MP for Pudsey

Edward Argar - MP for Charnwood

Victoria Atkins - MP for Louth and Horncastle

Mr Richard Bacon - MP for South Norfolk

Mrs Kemi Badenoch - MP for Saffron Walden

Mr Steve Baker - MP for Wycombe

S. Baldrick - MP for Dunny-on-the-Wold

Harriett Baldwin - MP for West Worcestershire

Stephen Barclay - MP for North East Cambridgeshire

Mr John Baron - MP for Basildon and Billericay

Guto Bebb - MP for Aberconwy

Sir Henry Bellingham - MP for North West Norfolk

Richard Benyon - MP for Newbury

Sir Paul Beresford - MP for Mole Valley

Jake Berry - MP for Rossendale and Darwen

Bob Blackman - MP for Harrow East

Crispin Blunt - MP for Reigate

Nick Boles - MP for Grantham and Stamford

Mr Peter Bone - MP for Wellingborough

Sir Peter Bottomley - MP for Worthing West

Andrew Bowie - MP for West Aberdeenshire and Kincardine

Ben Bradley - MP for Mansfield

Karen Bradley -MP for Staffordshire Moorlands

Sir Graham Brady - MP for Altrincham and Sale West

Suella Braverman - MP for Fareham

Jack Brereton - MP for Stoke-on-Trent South

Andrew Bridgen - MP for North West Leicestershire

Steve Brine - MP for Winchester

James Brokenshire - MP for Old Bexley and Sidcup

Fiona Bruce - MP for Congleton ( not that Fiona Bruce

Robert Buckland - MP for South Swindon

Alex Burghart - MP for Brentwood and Ongar

Conor Burns - MP for Bournemouth West

Alistair Burt - MP for North East Bedfordshire

Alun Cairns - MP for Vale of Glamorgan

James Cartlidge - MP for South Suffolk

Sir William Cash - MP for Stone

Maria Caulfield - MP for Lewes

Alex Chalk - MP for Cheltenham

Rehman Chishti - MP for Gillingham and Rainham

Sir Christopher Chope - MP for Christchurch

Jo Churchill - MP for Bury St Edmunds

Colin Clark - MP for Gordon

Greg Clark - MP for Tunbridge Wells

Mr Kenneth Clarke - MP for Rushcliffe

Mr Simon Clarke - MP for Middlesbrough South and East Cleveland

James Cleverly - MP for Braintree

Sir Geoffrey Clifton-Brown - MP for The Cotswolds

Dr Thérèse Coffey - MP for Suffolk Coastal

Damian Collins - MP for Folkestone and Hythe

Alberto Costa - MP for South Leicestershire

Robert Courts - MP for Witney

Mr Geoffrey Cox - MP for Torridge and West Devon

Stephen Crabb - MP for Preseli Pembrokeshire ( nowhere near the English Channel ) 

Tracey Crouch - MP for Chatham and Aylesford

Chris Davies - MP for Brecon and Radnorshire

David T. C. Davies - MP for Monmouth

Glyn Davies - MP for Montgomeryshire

Mims Davies - MP for Eastleigh

Philip Davies - MP for Shipley

Mr David Davis - MP for Haltemprice and Howden

Caroline Dinenage - MP for Gosport

Mr Jonathan Djanogly - MP for Huntingdon

Leo Docherty - MP for Aldershot

Michelle Donelan - MP for Chippenham

Ms Nadine Dorries - MP for Mid Bedfordshire

Steve Double - MP for St Austell and Newquay

Oliver Dowden - MP for Hertsmere

Jackie Doyle-Price - MP for Thurrock

Richard Drax - MP for South Dorset

James Duddridge - MP for Rochford and Southend East

David Duguid - MP for Banff and Buchan

Mr Iain Duncan Smith - MP for Chingford and Woodford Green

Sir Alan Duncan - MP for Rutland and Melton

Mr Philip Dunne - MP for Ludlow

Michael Ellis - MP for Northampton North

Mr Tobias Ellwood - MP for Bournemouth East

Charlie Elphicke - MP for Dover

George Eustice - MP for Camborne and Redruth

Mr Nigel Evans - MP for Ribble Valley

Sir David Evennett - MP for Bexleyheath and Crayford

Michael Fabricant - MP for Lichfield

Sir Michael Fallon - MP for Sevenoaks

Mark Field - MP for Cities of London and Westminster

Vicky Ford - MP for Chelmsford

Kevin Foster - MP for Torbay

Dr Liam Fox - MP for North Somerset

Mr Mark Francois - MP for Rayleigh and Wickford

Lucy Frazer - MP for South East Cambridgeshire

George Freeman - MP for Mid Norfolk

Mike Freer - MP for Finchley and Golders Green

Mr Marcus Fysh -MP for Yeovil

Sir Roger Gale - MP for North Thanet

Mark Garnier - MP for Wyre Forest

Mr David Gauke - MP for South West Hertfordshire

Ms Nusrat Ghani - MP for Wealden

Nick Gibb - MP for Bognor Regis and Littlehampton

Dame Cheryl Gillan - MP for Chesham and Amersham

John Glen - MP for Salisbury

Zac Goldsmith - MP for Richmond Park

Mr Robert Goodwill - MP for Scarborough and Whitby

Michael Gove - MP for Surrey Heath

Luke Graham - MP for Ochil and South Perthshire

Richard Graham - MP for Gloucester

Bill Grant - MP for Ayr, Carrick and Cumnock

Mrs Helen Grant - MP for Maidstone and The Weald

James Gray - MP for North Wiltshire

Chris Green - MP for Bolton West

Damian Green - MP for Ashford

Justine Greening - MP for Putney

Mr Dominic Grieve - MP for Beaconsfield

Andrew Griffiths - MP for Burton

Mr Sam Gyimah - MP for East Surrey

Kirstene Hair - MP for Angus

Robert Halfon - MP for Harlow

Luke Hall - MP for Thornbury and Yate

Mr Philip Hammond - MP for Runnymede and Weybridge

Stephen Hammond - MP for Wimbledon

Matt Hancock - MP for West Suffolk

Greg Hands - MP for Chelsea and Fulham

Mr Mark Harper - MP for Forest of Dean

Richard Harrington - MP for Watford

Rebecca Harris - MP for Castle Point

Trudy Harrison - MP for Copeland

Simon Hart - MP for Carmarthen West and South Pembrokeshire

Sir John Hayes - MP for South Holland and The Deepings

Sir Oliver Heald - MP for North East Hertfordshire

James Heappey - MP for Wells

Chris Heaton-Harris - MP for Daventry

Peter Heaton-Jones - MP for North Devon

Gordon Henderson - MP for Sittingbourne and Sheppey

Nick Herbert - MP for Arundel and South Downs

Mr Damian Hinds - MP for East Hampshire

Simon Hoare - MP for North Dorset

George Hollingbery - MP for Meon Valley

Kevin Hollinrake - MP for Thirsk and Malton

Mr Philip Hollobone - MP for Kettering

Adam Holloway - MP for Gravesham

John Howell - MP for Henley

Nigel Huddleston - MP for Mid Worcestershire

Eddie Hughes - MP for Walsall North

Mr Jeremy Hunt - MP for South West Surrey

Mr Nick Hurd - MP for Ruislip, Northwood and Pinner

Mr Alister Jack - MP for Dumfries and Galloway

Margot James - MP for Stourbridge

Sajid Javid - MP for Bromsgrove

Mr Ranil Jayawardena - MP for North East Hampshire

Sir Bernard Jenkin - MP for Harwich and North Essex

Andrea Jenkyns - MP for Morley and Outwood

Robert Jenrick - MP for Newark

Dr Caroline Johnson - MP for Sleaford and North Hykeham

Gareth Johnson - MP for Dartford

Joseph Johnson - MP for Orpington

Andrew Jones - MP for Harrogate and Knaresborough

Mr David Jones - MP for Clwyd West

Mr Marcus Jones - MP for Nuneaton

Daniel Kawczynski - MP for Shrewsbury and Atcham

Gillian Keegan - MP for Chichester

Seema Kennedy - MP for South Ribble

Stephen Kerr - MP for Stirling

Julian Knight - MP for Solihull

Sir Greg Knight - MP for East Yorkshire

Kwasi Kwarteng - MP for Spelthorne

Dame Eleanor Laing - MP for Epping Forest

John Lamont - MP for Berwickshire, Roxburgh and Selkirk

Mark Lancaster - MP for Milton Keynes North

Mrs Pauline Latham - MP for Mid Derbyshire

Andrea Leadsom - MP for South Northamptonshire

Dr Phillip Lee - MP for Bracknell

Jeremy Lefroy - MP for Stafford

Sir Edward Leigh - MP for Gainsborough

Sir Oliver Letwin - MP for West Dorset

Andrew Lewer - MP for Northampton South

Brandon Lewis - MP for Great Yarmouth

Dr Julian Lewis - MP for New Forest East

Mr Ian Liddell-Grainger - MP for Bridgwater and West Somerset

Mr David Lidington - MP for Aylesbury

Julia Lopez - MP for Hornchurch and Upminster

Jack Lopresti - MP for Filton and Bradley Stoke

Mr Jonathan Lord - MP for Woking

Tim Loughton - MP for East Worthing and Shoreham

Craig Mackinlay - MP for South Thanet

Rachel Maclean - MP for Redditch

Mrs Anne Main - MP for St Albans

Alan Mak - MP for Havant

Kit Malthouse - MP for North West Hampshire

Scott Mann - MP for North Cornwall

Paul Masterton - MP for East Renfrewshire

Mrs Theresa May - MP for Maidenhead ( got form for coming back over and over

Paul Maynard - MP for Blackpool North and Cleveleys

Sir Patrick McLoughlin - MP for Derbyshire Dales

Stephen McPartland - MP for Stevenage

Esther McVey - MP for Tatton

Mark Menzies - MP for Fylde

Johnny Mercer - MP for Plymouth, Moor View

Huw Merriman - MP for Bexhill and Battle

Stephen Metcalfe - MP for South Basildon and East Thurrock

Mrs Maria Miller - MP for Basingstoke

Amanda Milling - MP for Cannock Chase

Nigel Mills - MP for Amber Valley

Anne Milton - MP for Guildford

Mr Andrew Mitchell - MP for Sutton Coldfield

Damien Moore - MP for Southport

Penny Mordaunt - MP for Portsmouth North

Nicky Morgan - MP for Loughborough

Anne Marie Morris - MP for Newton Abbot

David Morris - MP for Morecambe and Lunesdale

James Morris - MP for Halesowen and Rowley Regis

Wendy Morton - MP for Aldridge-Brownhills

David Mundell - MP for Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale

Mrs Sheryll Murray - MP for South East Cornwall

Dr Andrew Murrison - MP for South West Wiltshire

Robert Neill - MP for Bromley and Chislehurst

Sarah Newton - MP for Truro and Falmouth

Caroline Nokes - MP for Romsey and Southampton North

Jesse Norman - MP for Hereford and South Herefordshire

Neil O’Brien - MP for Harborough

Dr Matthew Offord - MP for Hendon

Guy Opperman - MP for Hexham

Neil Parish - MP for Tiverton and Honiton

Priti Patel - MP for Witham

Mr Owen Paterson - MP for North Shropshire

Mark Pawsey - MP for Rugby

Sir Mike Penning - MP for Hemel Hempstead

John Penrose - MP for Weston-super-Mare

Andrew Percy - MP for Brigg and Goole

Claire Perry - MP for Devizes

Chris Philp - MP for Croydon South

Christopher Pincher - MP for Tamworth

Dr Dan Poulter - MP for Central Suffolk and North Ipswich

Rebecca Pow - MP for Taunton Deane

Victoria Prentis - MP for Banbury

Mr Mark Prisk - MP for Hertford and Stortford

Mark Pritchard - MP for The Wrekin

Tom Pursglove - MP for Corby

Jeremy Quin - MP for Horsham

Will Quince - MP for Colchester

Dominic Raab - MP for Esher and Walton

John Redwood- MP for Wokingham

Mr Jacob Rees-Mogg - MP for North East Somerset

Mr Laurence Robertson - MP for Tewkesbury

Mary Robinson - MP for Cheadle

Andrew Rosindell - MP for Romford

Douglas Ross - MP for Moray

Lee Rowley - MP for North East Derbyshire

Amber Rudd - MP for Hastings and Rye

David Rutley - MP for Macclesfield

Antoinette Sandbach - MP for Eddisbury

Paul Scully - MP for Sutton and Cheam

Mr Bob Seely - MP for Isle of Wight

Andrew Selous - MP for South West Bedfordshire

Grant Shapps - MP for Welwyn Hatfield

Alok Sharma - MP for Reading West

Alec Shelbrooke - MP for Elmet and Rothwell

Mr Keith Simpson - MP for Broadland

Chris Skidmore - MP for Kingswood

Chloe Smith - MP for Norwich North

Henry Smith - MP for Crawley

Julian Smith - MP for Skipton and Ripon

Royston Smith - MP for Southampton, Itchen

Sir Nicholas Soames - MP for Mid Sussex

Dame Caroline Spelman - MP for Meriden

Mark Spencer - MP for Sherwood

Andrew Stephenson - MP for Pendle

John Stevenson - MP for Carlisle

Bob Stewart - MP for Beckenham

Iain Stewart - MP for Milton Keynes South

Rory Stewart - MP for Penrith and The Border ( member of the Night’s Watch ) 

Sir Gary Streeter - MP for South West Devon

Mel Stride - MP for Central Devon

Graham Stuart - MP for Beverley and Holderness

Julian Sturdy - MP for York Outer

Rishi Sunak - MP for Richmond (Yorks)

Sir Desmond Swayne - MP for New Forest West

Sir Hugo Swire - MP for East Devon

Sir Robert Syms - MP for Poole

Margaret Thatcher - Ghost of her former self

Derek Thomas - MP for St Ives

Ross Thomson - MP for Aberdeen South

Maggie Throup - MP for Erewash

Kelly Tolhurst - MP for Rochester and Strood

Justin Tomlinson - MP for North Swindon

Michael Tomlinson - MP for Mid Dorset and North Poole

Craig Tracey - MP for North Warwickshire

David Tredinnick - MP for Bosworth

Anne-Marie Trevelyan - MP for Berwick-upon-Tweed

Elizabeth Truss - MP for South West Norfolk

Tom Tugendhat - MP for Tonbridge and Malling

Mr Edward Vaizey - MP for Wantage

Mr Shailesh Vara - MP for North West Cambridgeshire

Martin Vickers - MP for Cleethorpes

Theresa Villiers - MP for Chipping Barnet

Mr Charles Walker - MP for Broxbourne

Mr Robin Walker - MP for Worcester

Mr Ben Wallace - MP for Wyre and Preston North

David Warburton - MP for Somerton and Frome

Matt Warman - MP for Boston and Skegness

Giles Watling - MP for Clacton

Helen Whately - MP for Faversham and Mid Kent

Mrs Heather Wheeler - MP for South Derbyshire

Craig Whittaker - MP for Calder Valley

Mr John Whittingdale - MP for Maldon

Bill Wiggin - MP for North Herefordshire

Gavin Williamson - MP for South Staffordshire

Mike Wood - MP for Dudley South

Mr William Wragg - MP for Hazel Grove

Jeremy Wright - MP for Kenilworth and Southam

Nadhim Zahawi - MP for Stratford-on-Avon

Along with Chris Grayling, Boris Johnson is also expected to stand but has been typically low-key about it. 


Infographic: The Tory leadership contest

Tory Candidates

The deadline for Conservative MPs to submit their names for their leadership contest is the week commencing June 10th, but what happens after that? Below is The Post Truth Post’s handy Conservative Leadership Contest Infographic showing the process from end to end.

Tory Leadership Infographic